Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA

Yozgat Esnaf Gazetesi
yozgateesnaf

Doğazdan %30’a Kadar Tasarruf Edebilirsiniz

Özellikle suların kireçli olduğu kentlerde, kombi ve kalorifer peteklerinin bakımı yapılmadığı takdirde maddi külfete yol açacağına dikkat çeken Teknik Servis Kombi Uzmanı Yavuz Selim Taşdemir, kombi bakımının hem sağlık, hem de maddi tasarruf sağlaması açısından önemli olduğunu söyledi.

Bu biyografi 31 Ocak 2018 - 7:48 'de eklendi ve 1388 kez görüntülendi.
Doğazdan %30’a Kadar Tasarruf Edebilirsiniz
Sivas caddesi Onur apartmanı altında faaliyet gösteren firma yetkilisi Yavuz Selim Taşdemir, "Kombi ve şofbenlere yaptığımız tüm bakımlar, kişiye ortalama yüzde 20-30 civarında tasarruf sağlamaktadır. Bu hem kişinin sağlığı için önemli, hem de maddi açıdan bütçeye kâr sağlıyor. Kombinin bakımı sırasında tüm parçalarını söküyoruz. Bu sırada kombinin fanını ve eşanjörünü kimyasallarla temizliyoruz. Malumunuz Yozgat'ın suyu kireçli. Kireçli sudan zamanla kombiler de kireçlendiği için onarım yapılmaz ise bu bir maddi külfete yol açabilir. Bu yüzden kombi ve petek bakımı hem sağlık, hem de maddi olarak tasarruf sağlar." dedi. Kombinin Bakıma İhtiyacı Olduğu Nasıl Anlaşılır? Kombilerde bir sorun olduğu zaman alışılmışın dışında farklı sesler çıkardığını, peteklerin ise yarısının ısındığını, bunun da bakıma ihtiyacı olduğunu gösterdiğini belirten Taşdemir, "Banyoda sıcak-soğuk veyahut tam tersi bir sorun olur. Bu nedenle cihazlar zamanla kireçlenmektedir. Kalorifer peteklerinin ise üst kısımları ısınırken, alt kısmı ısınmaz. Kombi de farklı sesler çıkmaya başlar. Örneğin fanında tozlanma olduğunda, fan farklı sesler çıkarmaya başlar. Yoğuşmalı kombilerde ise baca temizliği yapılıyor. Gaz ayarlarının yapılması lazımdır. Gaz ayarları fabrikadan ilk çıktığı gibi olmaz, zamanla gaz ayarları bozulur" diye konuştu. Radyatörlerin Önü Kapatılmamalı Konfor ve sağlıklı ısınma için radyatörlerin önünün kapatılmaması gerekliliğine dikkati çeken Taşdemir, ortamdaki hava sirkülasyonunun sağlanması için radyatör önünde 25-30 santimetre açıklık olması gerektiğini söyledi. Taşdemir, şu bilgileri paylaştı: "Koltuk ve kanepe gibi mobilyalarımızı eğer radyatöre birebir yaslarsak hava sirkülasyonunu engellemiş oluruz. Sağlıklı ve konforlu bir ortam sıcaklığını elde edemeyiz. Eğer binada ısı yalıtımı yoksa radyatör arkalarına mutlaka ısı yalıtım levhaları konulmalı. Bu levhalar, yapı marketlerde rahatlıkla bulunabilen, montajı çok kolay ve maliyeti çok düşük olan, ısı kaybının en fazla olduğu radyatör arkasındaki ısı kaybını engelleyen malzemelerdir. Radyatörleri kapatan uzun perdeler yerine radyatör üzerinde sonlanan kısa perdeler tercih edilmeli. Kullanım sıcak suyu cihaz üzerinden ayarlanmalı. Genelde yaptığımız soğuk suyu da açarak, ılıştırarak istediğimiz sıcaklıktaki suya bu şekilde ulaşmak. Bunun yerine kombi üzerindeki ayar düğmesini kullanarak sıcak suyu istediğimiz sıcaklıkta elde edersek, soğuk suyu hiç kullanmazsak hem su tasarrufunda hem de doğalgaz tasarrufunda önemli bir adım atmış oluruz" ifadesinde bulundu.
%100
DİĞER BİYOGRAFİLER
100%
SON DAKİKA