Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA

Yozgat Esnaf Gazetesi
yozgateesnaf

Uzmanından Otomobil Sahiplerine Tüyolar

Yozgat Yeni Sanayi Sitesinde faaliyet gösteren garaj 2015 oto tamir firması ustası Mustafa Sağlam, oluşabilecek arızalar nedeniyle araç sahiplerinein daha ağır faturalarla karşılaşmaması için ipuçları verdi.

Bu biyografi 31 Ocak 2018 - 8:21 'de eklendi ve 1347 kez görüntülendi.
Uzmanından Otomobil Sahiplerine Tüyolar
Mustafa Sağlam; “herkesin arabasını çok sevdiği bir gerçek. Özellikle erkeklerle arabaları arasında görünmez bir bağ var. Arabanızın bakımlı olması hem onu daha çok sevmenizi sağlar, hem de daha uzun süre sorunsuz ve güvenli bir şekilde kullanmanızı. Arabanızın periyodik bakım zamanı geldiğinde ihmal etmemeniz gerekir. Her zaman bakımlı bir araca sahip olmanız için dikkat edilecek noktalar şunlar: Aracınızı sıfır aldıysanız motor açılana kadar, yani ilk 1.500 km.’de çok hızlı kullanmayın. Arabanızda aşırı yükten kaçının. Aracın üst ve arka bölümlerini aşırı yüklemek, aktarma organlarının daha hızlı aşınmasını sağlar. Kullanımda hızdan kaçının, şehiriçi ve şehirlerarası yollardaki hız limitlerine uymanız, aracınızı daha verimli kullanmanızı sağlayacağı gibi yakıttan da tasarruf sağlar. Ani kalkışler ve frenler de aracınızın kullanım ömrünü kısaltan faktörlerdir. Motor yağını nasıl kontrol edeceğinizi öğrenin ve sık sık kontrol edin. Gereken miktardan fazla yağ koymayın. Yağınız ne kadar temizse motorunu o kadar az aşınacak ve parçaları daha uzun süre temiz kalacaktır. Aracınızı kullanırken farlarınızı gece gündüz açık tutun. Bu sürüş güvenliği için önemli bir noktadır. Ancak farlarınızı açık unutursanız akünüz bitecektir. Akünüz bittiğinde neler yapmanız gerektiğini öğrenin. Lastiklerinizin havasını kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Kontrolün elle, gözle veya ayak ile değil, değerlerine bakarak yapılması gerekir. Fabrikanın verdiği hava değerlerinde değişme varsa, lastikleri değiştirmeniz gereklidir. Bazı araçlar lastik havasının düştüğünü otomatik olarak sürücüye bildirmektedir. Lastiklerle ilgili bir diğer husus da diş derinliklerini kontrolüdür. Daha iyi bir yol tutuşu için lastik diş derinlikleri kontrol etmeyi unutmayın. Sileceklerin bakımını ihmal etmeyin. Silecek lastiklerinin sağlam ve suyunun dolu olup olmadığını kontrol edin. Soğuk havalarda aracınıza antifriz koymayı ihmal etmeyin. Antifrizi mutlaka tavsiye edilen oranda suyla seyrelterek kullanın. Lastiklerin diş derinliği kontrolü mutlaka yapın. Periyodik Servis Kontrolleri Aracınız için üretici tarafından verilen kilometrelerde bakıma götürmeniz gerekmektedir. Bu bakımda arabanın tüm kontrolleri yapılmakta, servis tarafından değişmesi gereken parçalar sürücülere söylenmektedir. Bu kontrol sonucu yapılması gereken değişimleri yapmak, arabanızın ömrünü önemli ölçüde artıracak, aynı zamanda sürüşü daha güvenli hale getirecektir. Servis bakımları araç marka ve modeline göre değişse de çok genel olarak her 10.000 km.’de bir ve her yıl (hangisi önce gelirse) bakıma götürmek motor ömrü açısından tavsiye edilmektedir. Araç ağır koşullarda kullanılıyor ise bu bakımları 6 ayda ve 5.000 km.’ye indirmek gerekebilir çünkü ağır koşullarda motor daha çok yıpranmakta, yağı daha çabuk bozulmakta ve bunlara benzer olumsuz durumlar daha hızlı meydana gelmektedir. Hem aracınızın uzun yıllar yeni kalması, hem de kendi güvenliğiniz için bakımlarını ihmal etmemenizi tavsiye ediyoruz.
%100
DİĞER BİYOGRAFİLER
100%
SON DAKİKA