Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA

Yozgat Esnaf Gazetesi
yozgateesnaf

Esnaf ve KOBİ'leri İflastan Kurtaracak Paket Mecliste

Bu haber 06 Şubat 2018 - 8:33 'de eklendi ve 1357 kez görüntülendi.
Esnaf ve KOBİ'leri İflastan Kurtaracak Paket Mecliste

Hükümetin hazırladığı yatırım paketi, küresel yatırımcının iş yapmasını kolaylaştırırken Esnaf ve KOBİ'lerin işini büyütüp iflastan kurtulması için de fırsat kapısı açıyor. Başbakanlık, Meclis'e gönderilen yatırım paketinde yer alan düzenlemeleri ve bu düzenlemelerin uygulanma sürecine ilişkin merak edilen sorulara açıklık getirdi. Yeni paket ile 10 maddede merak edilen soruların yanıtları şöyle:

  • Ticari hayat ve işe başlama süreçleri kolaylaştırılıyor, işlem maliyetleri ciddi oranda azaltılıyor. Yatırım ortamına yönelik bürokratik süreçler rasyonel hale getiriliyor.
  • Küçük ve orta boy işletmelerin finansmana tek kalemde ve daha esnek şekilde erişimi sağlanıyor. Bankalardan kredi kullanırken rehin verebilecekleri taşınır malların listesi genişletiliyor.
  • Borca batık durumdaki sermaye şirketi veya kooperatifin mali darboğazı aşması, ekonomi içindeki üretken konumunu devam ettirmesi amacına yönelik olarak kabul edilen iflasın ertelenmesi kurumu, uygulamada ortaya çıkan sorunlar ve kötüye kullanım nedeniyle kaldırılıyor. İflas kararının tebliğinden sonra, tasfiyenin adi veya basit şekilde yapılacağına karar verme süresi, 3 aydan 2 aya indiriliyor. İflastan sonra konkordato, iflas tasfiyesi içinde ancak bir defa istenebilecek.
  • Sermaye şirketleri, kooperatifler, iflas erteleme yerine anlaşma talebinde bulunabilecek. Şirketin mali durumunu düzelterek iflastan kurtulması, diğer borçluların mali durumunun düzeltilmesi, alacaklıların belirli vadede alacağına kavuşması sağlanacak.
  • Konkordatonun başarıya ulaşmasının mümkün olduğunun anlaşılması halinde borçluya bir yıllık kesin mühlet verilecek. Anlaşma tapu müdürlüğüne, Türkiye Bankalar Birliği, ticaret, sanayi odaları ve Sermaye Piyasası Kurulu'na bildirilecek.
  • Zor durumdaki şirketlerin kurtarılma sürecini yönetmek için mahkeme komiser atayacak. Komiser, anlaşma projesinin tamamlanmasına katkıda bulunacak.
  • Kurtarma anlaşması, rehinli alacaklılar bakımından kaydedilmiş olan alacaklıların üçte ikisini aşan çoğunluk imzasıyla kabul edilmiş sayılacak. Bu süreçte borçlu şirkete karşı daha önce başlayan takipler duracak, ihtiyati tedbir, haciz kararları uygulanmayacak.
  • Kurtarma anlaşması öncesi imzalanan sözleşmeler sona ermeyecek. Bunun için kesin mühlet kararının verildiği tarihe kadar doğmuş olan borçlarını ödemiş ve kesin mühlet içinde doğan borçları ödeme konusunda temerrüde düşmemiş olması gerekecek.
  • Elektronik tebligat işlemleri, PTT tarafından kurulan ve işletilen Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi üzerinden yürütülecek.

%100
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
100%
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA