Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA

Yozgat Esnaf Gazetesi
yozgateesnaf

Bozok Üniversitesi Kütüphane Haftası Kutlama Etkinlikleri Dolu Dolu Geçti

Bu haber 27 Mart 2018 - 13:20 'de eklendi ve 1256 kez görüntülendi.
Bozok Üniversitesi Kütüphane Haftası Kutlama Etkinlikleri Dolu Dolu Geçti

26 Mart - 1 Nisan tarihleri arasında kutlanılacak olan “54. Kütüphane Haftası” etkinlikleri Bozok üniversitesinde başladı.

Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Akın ve Prof. Dr. Bülent Çiftçi, Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar, Yozgat İl Jandarma Alay Komutanı Bilgihan Yeşilyurt, İl Kültür Müdürü Metin Halıcı, fakülte dekanları, daire müdürleri çok sayıda öğretim elemanı ve öğrenci katıldı. Program öncesinde yarım asırlık hat ve tuğra ustası İsmet Keten imzalı Tuğra Sanatı Sergisi’nin açılışı yapılarak sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Programın açılış konuşmasını yapan Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, kitap okumanın ve kütüphanelerin önemine vurgu yaptığı konuşmasında bilgi ve belgeye ulaşabilmesi adına kütüphanelerin önemli bir işlevi olduğunun altını çizdi. Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey konuşmasının devamında şunları kaydetti, “Bizim kültürümüz kitap kültürüdür. Okumak bizim inancımızın başlangıç noktasıdır. Medeniyetimizde Bağdat medreseleri ile Endülüs medreseleri ile batıyı aydınlatan bilim üreten ve bilime yön veren kültürel birikimimizle batıya yön verdik. Batıyı biz aydınlattık; fakat batı ilerlerken biz geri kaldık. Bugün İngiltere, Fransa, Hollanda ve Almanya gibi Avrupa’nın önemli kütüphanelerine baktığınızda bizim medeniyetimize ait nadir eserlerin oralarda olduğunu görüyoruz. Hatta bizim ulaşamadığımız önemli nüsha ve eserlerin batı kütüphanelerinde görüyoruz ki bu da neler kaybettiğimizi açıkça göstermektedir” dedi. Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, okumanın öneminden bahsederek değişen ve gelişen teknolojiye inat herkesin kitap okuması gerektiğini söyledi. Yozgat’ta eğitimi daha kaliteli hale getirme ve okuma alışkanlığı kazandırma amaçlı çeşitli çalışmalar yürüttüklerini belirten Vali Yurtnaç, okumayı bir kültür haline getirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Açılış konuşmalarının ardından hat ve tuğra ustası İsmet Keten tarafından “Tuğra” konulu konferans verildi. Keten, tuğra nedir, tarihi gelişimi,  nerelerde kullanılmıştır, nelerden meydana gelir kimler tuğra çeker ve tuğrada noktalama işaretleri konusunda dinleyenleri bilgilendirdi. Konferansın ardından üniversite kütüphanesinden en fazla yararlanan akademik ve idari personel ile öğrencilere çeşitli hediyeler takdim edildi. Program hat ve tuğra ustası İsmet Keten’in Vali Kemal Yurtnaç, Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan ve Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey’e tuğralı tablo takdimiyle sona erdi.  

%100
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
100%
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA