Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA

Yozgat Esnaf Gazetesi
yozgateesnaf

Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçisi İşankul Amanlıyev’den Rektörümüze Ziyaret

Bu haber 29 Nisan 2018 - 20:41 'de eklendi ve 1319 kez görüntülendi.
Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçisi İşankul Amanlıyev’den Rektörümüze Ziyaret

Bir dizi ziyarette bulunmak üzere Yozgat’a gelen Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçisi Ishankuli Amanlyev Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey’i makamında ziyaret etti.

Bozok Üniversitesi Rektörlük makamında gerçekleşen ziyarette Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Akın, Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. Mahmut Kılıç, Üniversitemiz Uluslararası İlişkiler Ofis Başkanı Prof. Dr. Mustafa Böyükata da hazır bulundu. Ziyaret sonrası büyükelçi, üniversitemizde eğitim öğretim gören Türkmenistan uyruklu öğrencilerle bir araya gelerek sohbet etti. Ziyarete ilişkin açıklama yapan Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçisi Ishankuli Amanlyev “Türkmenistan ile Türkiye Cumhuriyeti arasında kültürel ve insani alanda çok iyi ilişkilerimiz mevcut. Bu çerçevede eğitim alanında ikili işbirliğimiz olumlu ve güzel şekilde devam etmekte. Türkmenistan’dan gelip Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde öğrenim gören Türkmenistan asıllı öğrencilerimiz var. Yozgat Bozok Üniversitesi de bu anlamda tahsil hizmetini sağlayan nitelikli üniversitemizdir. Bizlerde Türkmenistan Büyükelçiliği mensupları olarak Bozok Üniversitesi ve Rektörünü ziyaret ediyoruz. Bu vesileyle de Türkmenistan’dan gelerek eğitim öğretim gören öğrencilerimizle görüşmelerimiz olacak. Türkiye’de eğitim görmek, Türkmenistanlı öğrencilerimiz için çok önemli. Gelecekte alanında uzman bireyler olarak ülkelerine dönerek hizmette bulunacaklar. Dolayısıyla bu anlamda öğrencilerimize destek sağlayan üniversite yetkililerine teşekkür etmek istiyorum” dedi. Nezaket ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başlayan Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey: “ Türkmenistan bizim kardeş ülkemiz. Aynı tarihe ve köklere sahibiz. Dünyanın pek çok ülkesinden öğrenim amaçlı gelen öğrencilerimiz içinde Türkmenistanlı öğrencilerimizin de olması ve Bozok Üniversitesi olarak onların yüksek tahsillerine katkıda bulunmak bizi son derece mutlu etmekte. Bu öğrencilerin iyi yetişerek kendi paydaşlarıyla yarışacak nitelikte bilgi ve donanımla kendi ülkelerine dönüp mühendislikte, tıpta, sağlıkta ve sosyal bilimlerde kendi ülkelerine ve ülkelerinin gelişimine katkıda bulunmaları bizi ziyadesiyle memnun etmektedir. Önümüzde yıllarda Türkmenistan devlet başkanının ve büyükelçimizin katkı ve desteğiyle öğrenci sayımızın daha da artmasını istemekteyiz. Önümüzdeki dönemlerde alan çeşitliliği ile eğitim öğretim görmeleri adına çalışmalar yapmaya gayret edeceğiz. Şu an da eğitim gören öğrencilerimizin her türlü ihtiyacıyla yakından ilgilenmekteyiz” ifadelerini kullandı. Ziyarette günün anısına Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçisi Ishankuli Amanlyev’e çini işlemeli tabak takdim ederken, Büyükelçi Amanlıyev’de Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey’e “İrfan Kaynağı” ve Barış Müziği, Dostluk, Kardeşlik Müziği” adlı kitap hediye etti.

%100
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
100%
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA