Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA

Yozgat Esnaf Gazetesi
yozgateesnaf

Emlak Sektöründe Her Şey Sil Baştan

Bu haber 18 Temmuz 2018 - 13:11 'de eklendi ve 1363 kez görüntülendi.
Emlak Sektöründe Her Şey Sil Baştan

‘Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği’ 6 Haziran 2018 tarihi itibariyle uygulamaya alındı. Yeni düzenlemeyle beraber emlakçılık sektörünü köklü değişimler bekliyor.

Konuya ilişkin bilgiler veren Yozgat EESOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehti ULUSUY, “Emlak sektörü ile ilgili hazırlanan yeni yönetmelik çalışmasında son aşamaya gelindi. Buna göre emlakçılar sattığı evlerin kusurlarından sorumlu olacak. Emlakçıların niteliklerinin belirlendiği ve sektör içerisindeki emlakçıları disipline etmeyi hedefleyen yönetmelik kapsamında, her önüne gelenin emlakçı dükkânı açmasını önlemek için sertifika alma zorunluluğu getirilecek. Hazırlanmakta olan yeni yönetmeliğe göre sertifika alma zorunluluğu mevcut emlakçılar için de geçerli olacak. Geçmişte alınan belgeler dikkate alınmayacak. Sicili temiz olmayan emlakçı adayına sertifika verilmeyecek. Vatandaşa kusurlu ev sattığı ya da kiraladığı mahkeme kararı ile tespit edilen bir emlakçı, ev verdiği kişiye tazminat ödemekle de yükümlü olacak. Dolayısıyla emlakçı sattığı veya kiraladığı evden sorumlu olacak. Emlakçıların vatandaştan alacağı komisyon oranları da sabitlenecek. Her emlakçı kafasına göre kesinti yapamayacak. Bu oran yönetmelik kapsamında belirlenecek, bunun üstünde bir komisyon alması engellenecek. Ancak emlakçılar az komisyon almakta serbest olacak. Yozgat Elektrikçiler Elektronikçiler ve Sıhhi Tesisatçılar Odası olarak üyelerimiz adına yeni düzenlemenin taşınmaz sektörü için iyi olacağı kanaatindeyim. Gerek müşteri gerekse emlak sektörü yeni sistemle sırtındaki kamburdan kurtulacak. Ek işi değil, tek işi emlakçılık olanlar gün yüzüne çıkacak” ifadelerinde bulundu.

%100
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
100%
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA