Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA

Yozgat Esnaf Gazetesi
yozgateesnaf

Şarbon Hastalığı Görüldü Aşılama Yapıldı

Bu haber 06 Eylül 2018 - 9:35 'de eklendi ve 1330 kez görüntülendi.
Şarbon Hastalığı Görüldü Aşılama Yapıldı

İlk olarak İstanbul’da görülen ve Türkiye’nin farklı şehirlerinde sığır, koyun, keçi gibi hayvanlarda görülen Şarbon Hastalığı, Yozgat’ta tespit edildi. Ekipler, 19 köyü koruma ve gözetim altına alırken, telef olan hayvanlar derin çukurlara gömülerek itlaf edildi.

Yerköy ilçesine bağlı Hacıosmanlı ve Şefaatli ilçesine bağlı Kayıklı köylerinde telef olan 7 büyükbaş ve 6 küçükbaş hayvandan alınan numunelerde şarbon hastalığı görüldü. Tarım ve Orman İl Müdürü Ziyaaddin Özdemir, 19 köyün koruma ve gözetim altına alındığını belirtti. Konuya İlişkin bilgi veren Özdemir, "Bu köylerdeki büyük ve küçükbaş hayvanların hepsini 2 gün içinde aşıladık. Ölüm olan işletmelerden başlamak üzere şüpheli görülen tüm alanlar etkili dezenfektanlar ile ilaçlandı" ifadesinde bulundu. Özdemir, hastalığın Kurban Bayramı dolayısıyla yaşanan hayvan hareketlilikten dolayı bazı bölgelerde peş peşe görülmeye başladığını belirtti. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak şarbon virüsü kapan hasta insan sayısı ile ilgili İl Sağlık Müdürlüğünden herhangi bir bildirim almadıklarını da sözlerine ekledi

%100
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
100%
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA