Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA

Yozgat Esnaf Gazetesi
yozgateesnaf

Yılın Örnek Esnafı, Örnek Kalfası ve Örnek Çırağı

Bu haber 18 Eylül 2018 - 12:38 'de eklendi ve 1392 kez görüntülendi.
Yılın Örnek Esnafı, Örnek Kalfası ve Örnek Çırağı

Yozgat'ta 31'inci Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında, yılın ahisi seçilen 45 yıllık terzi İbrahim Baran (67) ahilik cübbesini giydi.

Yozgat Valiliği Ticaret İl Müdürlüğü ve Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından düzenlenen kutlama programı ESOB Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.
Programda konuşan Vali Kemal Yurtnaç, ahilik geleneğinin kardeşlikten geldiğini belirterek, "Bu bizim kültürümüzdür. Toplumlar gelenekleri ile yaşarlar. Esnaflıkta, esnaf ahlakı çok önemlidir. Zaman içerisinde gelişmekle beraber, bazı değerler erozyona uğradı. Bir başkasını düşünmek, fedakarlık, adalet, komşuyla iyi geçinme, haksız rekabet etmeme, ayıplı mal üretmeme, bunlar bütün esnafın değerleridir. Bunları yitirdiğiniz anda toplum yüzüstü kalmaya mahkumdur. Bu maksatla esnafımızın belli değerler içerisinde çalışması lazım ve değerlerimizi kaybetmeyeceğiz" dedi.
 Yozgat Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ da programdaki konuşmasında, ahilik teşkilatının ilkeleri ve özünün evrensen insan haklarına uygun olduğunu söyledi. Bozdağ, "Ahilik teşkilatının ilkeleri, hem ticaret hukukuna, hem borçlar hukukuna, hem de başka ülkelerinin hukuklarına uygundur. Doğruluk, dürüstlük, emniyet, cömertlik, tevazu, affedici olmak ve tövbe ahilerin vasıflarının bazılarıdır" diye konuştu.
ELİNE, DİLİNE, BELİNE SAHİP OL
Konuşmaların ardından, müşterilerine güler yüzlü ve saygılı davranışlarından dolayı yılın örnek çırağı Cemal Çiçek, yılın örnek kalfası Fatih Kaya, örnek esnaf Recep Şaşmaz teşekkür belgesi ve hediyelerle ödüllendirildi. Yılın Ahisi seçilen İbrahim Baran'a ahilik cübbesini Bekir Bozdağ giydirdi. Bozdağ, 'eline, diline, beline sahip ol' anlayışıyla yılın Ahisine üç kez şed bağladı.

%100
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
100%
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA