Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA

Yozgat Esnaf Gazetesi
yozgateesnaf

Toprak İşlemesiz Tarımda Beşinci Yıl Ekimi

Bu haber 27 Kasım 2018 - 11:32 'de eklendi ve 1343 kez görüntülendi.
Toprak İşlemesiz Tarımda Beşinci Yıl Ekimi

Yozgat İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü tarafından korumalı Tarım Projesi çerçevesinde 2014 yılında ilk ekim ile başladığı Toprak İşlemesiz Tarımı Yaygınlaştırma Çalışmaları kapsamında Merkez Fakıbeyli köyünde 5. yıl, Şefaatli Akcami Köyünde 3. Yıl ekimleri yapıldı.

Yozgat İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü tarafından korumalı Tarım Projesi çerçevesinde 2014 yılında ilk ekim ile başladığı Toprak İşlemesiz Tarımı Yaygınlaştırma Çalışmaları kapsamında Merkez Fakıbeyli köyünde 5. yıl, Şefaatli Akcami Köyünde 3. Yıl ekimleri yapıldı. Ekimler Yozgat İl Tarım Ve Orman Müdürlüğüne ait doğrudan ekim mibzeri kullanılarak İl Müdürlüğü teknik personelleri kontrolünde önder çiftçilerimizle yapıldı. Ekimi yapılan arazilerde tohumların çıkışları gerçekleşti. Toprak İşlemesiz ekimlerle ilgili olarak İl Müdürü Ziyaattin Özdemir yaptığı açıklamada; "İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak Toprak İşlemesiz Tarım Sisteminin İlimizde Yaygınlaştırılması amacıyla son 5 yıldır yoğun bir eğitim, yayım ve demonstrasyon faaliyetleri yürütmekteyiz. Çiftçilerimiz bu sistemi görüp uygulamaya başladılar. Uygulayan çiftçilerimiz toprak işlemeli olarak ekilen tarlalarla aynı verimi almaktadırlar. Bu sistemi uygulayan çiftçilerimiz üretim maliyetleri azalmakta, tarlalarında organik madde miktarı artmakta, tarlaları kuraklık ve erozyondan daha az etkilenmektedir. Bu sistemin uygulanması için en önemli ihtiyaç doğrudan ekim mibzeridir. Biz bu sistemi teşvik ve yaygınlaştırmak amacıyla İl ve İlçe Müdürlüklerimizdeki bulunan mibzerleri çiftçilerimize kullandırmaktayız. Bu sistemin faydalarını gören bazı çiftçilerimiz kendileri bu mibzeri aldılar ve arazilerinde uygulamaktadırlar. Bu sistem İlimizde yaygınlaşmaya başlamıştır. Dileyen çiftçilerimiz İl Müdürlüğümüzce uygulanan bu demonstrasyonlarımızı veya yakın köylerde toprak işlemesiz tarım yapan  örnek ve önder çiftçilerimizin arazilerini görüp takip ederek bu sistemin sonuçlarını görebilirler. Ayrıca bu sistemi arazilerine uygulamak isteyen çiftçiler İl Müdürlüğümüzde bulunan doğrudan ekim mibzerini de kullanarak kendi arazilerinde de uygulayabilirler" dedi.  

%100
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
100%
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA