Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA

Yozgat Esnaf Gazetesi
yozgateesnaf
Mehmet Korkmaz

İnsan Nasıl Yaşarsa, Öyle Araç Kullanır

Bu haber 19 Ağustos 2019 - 10:05 'de eklendi ve 182 kez görüntülendi.
İnsan Nasıl Yaşarsa, Öyle Araç Kullanır

Türk Dil Kurumu,göre "adap" kelimesini "yol, yordam" olarak açıklamaktadır. Trafik adabı, o topluluktaki ya da ülkedeki insanların trafik içinde bireysel ve birbirlerine karşı davranış şekilleridir. Trafik psikologları, yaşam tarzı ile araç kullanmanın ilişkili olduğunu belirtmektedirler.

Diğer bir deyişle, insan nasıl yaşarsa, öyle araç kullanır. Trafik adabı açısından değerlendirmek gerekirse, toplumdaki kişiler birbirlerine nasıl davranıyorlarsa, birlikte yaşama, yol yordamları ne ise trafik ortamında da aynı adap içinde… ************* Ülkemizde trafik ortamına çıkan kişilerin trafikteki hal ve hareketleri son derece üzücü ve korkulan bir duruma gelmiş olup, ev ortamındaki uyum içinde olan bir baba, okulda öğrencileriyle mutlu huzurlu olan bir öğretmen veya hastanede bir doktor, trafiğe çıktığında resmen bir canavara dönüşebiliyor. İnsanlar trafik psikolojisine yenik düşüyorlar. Ssabır, hoşgörü fedakârlık ortadan kalkıyor. ******** Her yere kamera takmakla, her noktaya polis koymakla, cezaları artırmakla bu problem bir nebze olsun çözülebilir. Fakat insanlar polisin veya herhangi bir ceza unsurunun olmadığı durumlarda yine kurallara uymuyor,  uymayacaktır da… ************* Gönül ister ki insanlar ceza için değil, gerçekten toplumsal düzenin getirdiği beraber yaşama, saygı, sevgi, edep, adap gibi unsurları gözardı etmeden kurallara uysun. Bazen bir kafede veya eğlence yerlerinde ne kadar zaman harcadığımızın farkında bile olmaz iken, kırmızı ışığın sarıya dönmesi ile bir acelecilik bir panik, bir hırs, kızgınlık başlıyor insanlarda… ************* Üç beş saniyeye bile tahammülümüz kalmıyor. Bu durum ise insanların trafik de hata yapmaya bu hatanın sonucunda ise ağır bedeller ödemesine sebeb oluyor. Unutmayalımki trafik kazalarının da %93,8 oranında suçlu insan ve insandan kaynaklanan yanlışlardır. Kazaların nedenleri: Göremedim…düşünemedim… Bilemedim… Çok acelem vardı… Sabrım tükenmişti… Sadece biraz dikkat; Yaşama saygı, sevgi biraz edep ve adab-ı muaşere kuralları bize ve toplumsal yaşamda daha huzurlu ve güven de olmamızı sağlar. Saygılarımla…

Etiketler :
%100
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
100%
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA