Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA

Yozgat Esnaf Gazetesi
yozgateesnaf
Mehmet Korkmaz

Aman Dikkat!...

Bu haber 22 Ağustos 2019 - 23:38 'de eklendi ve 165 kez görüntülendi.
Aman Dikkat!...

Eveeeet yine yeşillendi fındık dalları… Çarşambamızın gelir düzeyini ayakta tutan çoğu vatandaşımızın geçim kaynağı olan fındık ve bağ, bahçe, sebze, Çarşambamızda üreticilerimiz için iyi bir gelir olması yanı sıra bu bağ bahçede çalışan mevsimlik işçilerimiz içinde iş imkanı kapısı oluşturmaktadır. Lakin bağ bahçeye indiğimizde bizi bekleyen son yılların tehlikesi olan KENE denilen canlı yada dikkat edilmesi çok önem arz eden konu olduğundan, siz saygı değer okurlarımıza kısa birkaç bilgi vermeyi bir görev bildik.

Kene ile bulaşan ve tehlikeli bir enfeksiyon hastalığı olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) ismi verilen bu illet başımıza gelmesi durumunda ne yapmalıyız? Nelere dikkat etmeliyiz? Kenenin ısırması durumunda ön önemli öncelimiz, mümkünse en yakın sağlık kuruluşuna başvurup eğitimli bir sağlık personelinin keneyi usulüne uygun olarak müdahale etmesidir. Hastalık bulaşma riski kenenin vücutta kaldığı süre ile doğru orantılı olduğundan kene en kısa sürede bekletilmeden çıkarılmalıdır. ******* Şayet böyle bir sağlık kuruluşuna gidemediniz bir anda: Vücuda temas eden keneler, hijyen ortam sağlanıp eldiven giyildikten sonra ezilmeden, ağızdan veya başından tutularak bir cımbız veya pens yardımıyla, vida çıkarır gibi sağa sola çevrilerek çıkarılmalı. Keneleri vücuttan uzaklaştırmak amacıyla üzerine sigara basmak veya kolonya ve gazyağı dökmek gibi yöntemlere başvurulması yanlış ve tehlikeli hareketler olup kesinlikle bilgi ve yetkisi olmayan kişi ve kişilere kulak vermemeniz sizin sağlığınız için de önem taşımaktadır. ******** Bu kene denilen varlıktan korunmak için tarla, bağ, bahçe, orman ve piknik alanları gibi kene yönünden riskli alanlara gidilirken mümkün olduğu kadar vücudu örten giysiler giyilmeli. Pantolon paçaları çorapların içine sokulmalı ve ayrıca kenelerin elbise üzerinde rahat görülebilmesi için açık renk kıyafetler tercih edilmeli. Bunun yanı sıra Hayvanların üzerindeki keneye ne bu hayvanların kan ve idrarına çıplak elle kesinlikle dokunulmamalı. Riskli alanlardan döndükten sonra kene olup olmadığını görmek için vücudun ve elbiselerin her yerine dikkatlice bakılmalı. Vücudun özellikle diz arkası, koltuk altları, kulak arkası, ense, saç dipleri ve kasıklar dâhil kontrol edilmeli veya ettirilmeli. Çocukların vücutları da mutlaka kene yönünden kontrol edilmeli. Kene görüldüğü an ellenmemeli hemen en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın belirtilen hususlara daha fazla dikkat etmeleri gereklidir. “unutmayın ki vücuda tutunan kene ne kadar kısa sürede fark edilir ve erken zamanda çıkartılırsa hastalık riskinin de o kadar azalır: "Üzerinden kene tespiti yapılan kişi en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak tam kan sayımı yaptırmaları, 10 gün süreyle kendilerini takip etmeleri, ateş, halsizlik, yaygın vücut ağrısı, eklem ağrısı, bulantı, kusma, ishal ve kanama gibi şikayetlerden herhangi birinin görülmesi halinde tekrar en yakın sağlık kuruluşuna ya da bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurmaları gerekmektedir. Sağlıklı hayırlı ömürler dilerim…

Etiketler :
%100
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
100%
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA