Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SON DAKİKA

Yozgat Esnaf Gazetesi
yozgateesnaf

Son Etap Emlakçılık Sınavı 21 Kasım 2019 Yapılacak

Bu haber 11 Kasım 2019 - 16:42 'de eklendi ve 169 kez görüntülendi.
Son Etap Emlakçılık Sınavı 21 Kasım 2019 Yapılacak

5 Aralık 2019 tarihi itibari ile Emlak sektöründe faaliyet gösteren mükelleflerin ve emlak sektöründe yeni iş yeri açmak isteyenlerin Sorumlu Emlak Danışmanı Mesleki Yeterlilik Seviye 5 belgesine sahip olmaları konusunda Yozgat Elektrik Elektronik ve Sıhhi Tesisatçılar Odası Başkanı Mehti Ulusoy bilgiler verdi.

Geçtiğimiz günlerde 21 adayın katılımı ile gerçekleştirilen belgelendirme sınavında %70 başarı oranı sağladıklarına değinen Yozgat EESOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehti ULUSOY, “ilk sınavımızı Yozgat Şoförler ve Otomobilciler Odası eğitim salonunda tamamladık.  Gelen yoğun talepler doğrultusunda ikinci sınavımız için 21 Kasım 2019 tarihinde tekrar ve son kez yapacağız. Kayıt olmak isteyen adayların en geç 15 Kasım 2019 tarihine kadar Odamız Genel Sekreterliğine başvurmaları gerekmektedir. Sınav başvurusunda nüfus cüzdanı yeterli olup ek bir evrak istenmemektedir. Sınav bedeli 900 TL olup sınav sonrasında başarılı olan adaylar 150 TL MYK Belge bedeli ödeyeceklerdir. Toplamda 1050 TL ücretin dışında her hangi bir ödeme yapmayacaklardır. Ayrıca ilk sınavımızın gerçekleşmesinde büyük emek veren ve destek olarak Yozgat Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkamız İlhami BAKICI’ya gerek gerek şahsım gerekse emlakçı üyelerimiz adına teşekkür ederim” dedi. Yozgat EESOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehti ULUSOY, “Tapu kütüğüne kayıtlı olsun ya da olmasın taşınmaz alım satımı ve kiralanması ile tapu işlemlerine aracılık eden, taşınmazla ilgili danışmanlık ve yönetim hizmeti veren gerçek veya tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların mesleki faaliyetlerini düzenlemek amacıyla hazırlanan Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği 05.06.2018 tarihli 30442 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Buna göre 05.06.2018 tarihinden itibaren ilgili yönetmeliğin 6. Maddesinin (d) bendi uyarınca gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün Sorumlu Emlak Danışmanı (Seviye 5) ulusal yeterliliğine dayalı MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olması, ayrıca yine ilgili yönetmeliğin 10. Maddesin 1. Fıkrası uyarınca işletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin Sorumlu Emlak Danışmanı (Seviye 5) veya Emlak Danışmanı (Seviye 4) ulusal yeterliliklerine dayalı MYK Mesleki Yeterlilik Belgelerinden birine sahip olmaları zorunlu hale getirilmiştir. Sorumlu Emlak Danışmanı (Seviye 5) Mesleki Yeterlilik Belgesini elde etmek isteyen adaylar birimlerde tanımlanan sınavlara tabi tutulur. Adayların yeterlilik belgesini alabilmeleri için birimlerde tanımlanan sınavlardan başarılı olma şartı vardır. Yeterlilik birimlerinin geçerlilik süresi, birimin başarıldığı tarihten itibaren 2 yıldır. Yeterlilik birimlerinin birleştirilerek bir yeterliliğin elde edilebilmesi için tüm birimlerin geçerliliğini koruyor olması gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.

%100
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
100%
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA